تست سیستم اعلام حریق تست سیستم اعلام حریق آتشبان

نحوه تست سیستم اعلام حریق

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تست سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق از مهم ترین تجهیزات یک ساختمان جهت حفظ جان و مال انسانهاست که سالم بودن و فعال شدن به موقع آن نیز از اهمیت مهمی برخوردار است.

در این مقاله میخواهیم درباره نحوه تست سیستم اعلام حریق صحبت کنیم. البته لازم به ذکر است که نصب و تست سیستم اعلام حریق بهتر است زیر نظر متخصص انجام گیرد تا درصورت نیاز به سرعت فعال شود.

تست سیستم اعلام حریق دارای استاندارد هایی هستند که در ادامه به انواع این استاندارد ها و توضیح هی یک خواهیم پرداخت. معتبرترین و رایج ترین استاندارد های سیستم های اعلام حریق ، BS و NFPA می باشند که در خصوص نصب، راه اندازی و نگهداری سیستم های مذکور به طور مفصل توضیحاتی را ارائه می نمایند.

 راهنمای تست سیستم اعلام حریق مطابق استاندارد

  • نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق بر اساس استاندارد بایستی توسط نفرات ذی صلاح اجرا شود.
  • این افراد دارای تخصص و تجربه کافی در این خصوص باشند.
  • فرآیند نصب به صورت اصولی و مطابق با استاندارد و بر اساس جداول مندرج انجام شود.

استاندارد ۷۲ NFPA در تست سیستم اعلام حریق

بر اساس بند ۱۴.۴.۱.۱ استاندارد ۷۲ NFPA:

  • کلیه تجهیزاتی که در یک سیستم اعلام حریق برای اولین بار نصب می گردند باید ۱۰۰ درصد تست شوند.
  • حتما باید کلیه قطعات مورد تست قرار گیرند و ست رندومی برای تحویل وجود ندارد.
  • در زمان تست جداولی وجود دارد که بر اساس نوع تجهیز مدت زمان بین هر تست را تشریح می نماید.

خریداران سیستم اعلام حریق باید بدانند که در زمان نصب سیستم اعلام حریق، متخصص باید طبق استاندارد های مشخص باید هر یک از قطعات این تجهیرات را چک کند و از صحت و سلامت آن اطمینان حاصل نماید و به دلیل زمانبر بودن بخش تست دستگاه از این مرحله به سادگی عبور نکند.

نکات مهم در زمان تست سیستم اعلام حریق

نکات مهم در زمان تست سیستم اعلام حریق عبارتند از:

  • برای تست میزان بلندی صدای هشدار دتکتور به اتاق دیگری بروید اگر صدای هشدار خیلی ضعیف بود یا اصلا شما صدای هشدار را نشندید باید میزان صدای هشدار را از روی دستگاه بلندتر کنید.
  • در سیستم های اعلام حریق جدید تست سیستم اطفای حریق با اسپری دود امکان پذیر است. برای تست سیستم اعلام حریق باید اسپری دود را از فروشگاه های مرتبط با فروش سیستم اعلام حریق یا اطفاء حریق تهیه نمایید. برای این تست باید ا سپری دود را نزدیک به دتکتور فشار دهید، اگر صدای هشدار زده نشد، مشکل در سنسور دود دتکتور است و باید آن را بررسی نمایید.
  • از جارو شارژی برای تمیز کردن دتکتور استفاده کنید. در صورتی که ذرات اسپری دود بر روی سیستم باقی مانده باشد باید از یک دستمال نرم یا یک قلمو نقاشی برای تمیز کردن دتکتور استفاده نمایید.
  • حتما قبل از شروع آزمایش تست سیستم اعلام حریق با استفاده از یک کبریت روشن از فعال بودن سنسور دود روی دتکتور اطمینان حاصل نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه تست سیستم اعلام حریق میتوانید با شرکت آتشبان تماس حاصل نمایید و مشاوره ایی با کارشنان مربوطه به صورت رایگان داشته باشید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Web Analytics